Приветствую Вас Гость!
Вторник, 18.06.2019, 10:05
Главная | Регистрация | Вход | RSS

Меню сайта

Статистика


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Форма входа

Поиск

Реклама

Реклама

ГрошІ Британії

Фунт стерлинговНазва Британської грошової одиниці фунт стерлінгів походить зі слова «pondus» (назва латинською означає вагу, важкість) і sterling (англійське - срібна монета), фунт стерлінгів використовується з ХІІ століття. 1 фунт стерлінгів дорівнює 100 пенсам. Сьогодні в Англії знаходяться гроші в обігу номіналами 5, 10, 20, і 50 фунтів. На одній зі сторін традиційно для всіх англійців зображена королева Англії Єлизавета II, на зворотному боці - видатні особистості. Можна сказати, що в наші дні фунт стерлінгів досить стабільна валюта. А все почалося з того, що в Х столітті в Англії з'явилися так звані міняйли, які визначали кількість грошей в обігу. Їх організація була настільки активною, що якщо б вони змовилися то всі разом змогли б маніпулювати економікою Британії. Вони не були банкірами, в якому розумінні зараз знаходиться це слово. Зазвичай цими міняйлами були майстри ювелірної справи. Вони просто брали до себе на збереження дорогоцінні речі інших людей, і можна сказати саме вони стали першими британськими банкірами. Першими паперовими грошима по праву можна вважати розпискою.
Яка видавалася людині, після того як він здав золото на зберігання. Це було набагато зручніше, ніж носити з собою золоті та срібні монети, можна сказати, що паперові гроші стали свого роду альтернативою золота. Потім ці ювеліри помітили, що лише невелика кількість громадян, які здали свої коштовності на зберігання, приходили знову, щоб їх забрати. В кінцевому підсумку вони придумали випускати більше паперових грошей ніж мали на збереженні золота, по праву вважаючи, що ніхто не зможе викрою їх обман. З'явилися перші банківські операції. Ювеліри видавали кредити і збирали відсоток за користування ним. Причому сума активів покладених на депозит була у багато разів менше видаваного кредиту. Але обман тривав не довго, і вже близько 1100 року н.е.
Генріх І відняв право у ювелірів на випуск паперових грошей. Він сам винайшов грошову систему, яка протрималася 726 років, і була скасована тільки в 1826 році. Ця система грунтувалася на введення валюти дерев'яних полірованих рейок з карбами на одній зі сторін, і ці зарубки позначали номінал. Сама рейка розщеплювалися уздовж, але так щоб можна було зберегти зарубки і пускалася в оборот. Інша половина рейки залишалася у короля і служила доказом від підробки. На сьогоднішній день в музеї Банку Англії зберігається така грошова одиниця і відповідає 25 тисячам фунтів стерлінгів. Чому саме так вчинив Генріх? І чому люди сприйняли дерево за гроші? Взагалі, можна сказати, що люди сприймають за гроші все, що можна хоч здалеку вважати грошима. За всю багату історію товарно-грошового обігу люди вважали грішми все, що хоч опосередковано можна було ними вважати. Подивіться на ті гроші, які зараз перебувають в обігу у нас - звичайний папір. А ось відповідь, чому мірні рейки сприйнялися людьми як цінність - король Генріх наказав розплачуватися ними для сплати державного податку, що відразу змусило дерево вважати більш цінним, ніж ті гроші які випускали «перші банкіри».
За своєю суттю грошова система мірних рейок одна з перших систем. Яка пропрацювала такий тривалий час. Навіть не дивлячись на те, що міняйли весь час всіляко намагалися підірвати цю систему своїми металевими монетами, які, до речі, в Британії ніколи і не виходили з обігу. Але коли в XV столітті король Генріх VIII трохи послабив закони, міняли відновили свою діяльність і стали знову дуже впливовими в Британській економіці. Все почало змінюватись тільки з приходом на трон королеви Марії, яка знову взяла свої руки економіку і посилила лихварство. У підсумку міняйли переховував золоті та срібні монети.
І лише з приходом Єлизавети І ситуація змінилася докорінно, вона взяла повний контроль над випуском монет у Британії. Першим її рішенням стало карбування монет прямо в Королівському Казначействі, а також передала всі грошові питання уряду, що й призвело до невдоволення народних мас, і в остаточному підсумку призвело Англію до революції. Багато будуть не згодні, але можна сказати, що релігійні суперечності просто додавали масла у вогонь. Основною причиною був все ж таки контроль над грошовими масами в Англії, що і було першопричиною.